Jeśli zdiagnozowano u Ciebie wirusa, ważne jest, abyś pozostał w domu, dopóki objawy nie ustąpią lub dopóki nie otrzymasz odpowiedniej opieki medycznej.

Jeśli uważasz, że byłeś narażony na kontakt z wirusem, natychmiast zgłoś się do lekarza i unikaj bliskich kontaktów z innymi osobami.

Jak leczyć zakażenie koronawirusem?

Większość osób zakażonych koronawirusem może wyzdrowieć dzięki leczeniu wspomagającemu, jednak u niektórych osób dochodzi do rozwoju ciężkiej choroby płuc. W takich przypadkach konieczna może być hospitalizacja. U ciężko chorych pacjentów stosuje się tlenoterapię i leki przeciwzapalne, takie jak kortykosteroidy. Pacjenci, u których rozwinie się zapalenie płuc, powinni być hospitalizowani w celu leczenia. Antybiotyki są podawane w celu leczenia wszelkich infekcji, które rozwijają się u pacjentów z ciężką chorobą płuc.

Niektórzy pracownicy służby zdrowia uważają, że leki przeciwwirusowe mogą pomóc w zapobieganiu ciężkim chorobom płuc związanym z wirusem, ale nie ma jeszcze wystarczających dowodów, aby zalecać te leki jako metodę leczenia zakażenia koronawirusem.

Jak rozpoznać zakażenie koronawirusem?

Koronawirusy to grupa wirusów, które wywołują szeroki zakres chorób układu oddechowego, od zwykłego przeziębienia po ciężkie choroby układu oddechowego wymagające hospitalizacji. Większość koronawirusów to jednoniciowe wirusy RNA, które nie mają otoczki i mają średnicę około 80 nm. Zakażają one człowieka przez nos lub gardło i namnażają się w komórkach nabłonka górnych dróg oddechowych. Najczęstsze objawy to kaszel, zatkany nos, ból gardła i świszczący oddech. Mogą również powodować gorączkę i wymioty. Koronawirusy są wysoce zakaźne i często rozprzestrzeniają się poprzez bliski kontakt z osobami zakażonymi, np. przebywanie z innymi ludźmi w bliskim sąsiedztwie lub dzielenie się naczyniami lub jedzeniem zanieczyszczonymi czyimiś wymiocinami lub śliną. Dzieci mogą być bardziej narażone na zarażenie wirusem koronawirusem, ponieważ są łatwiejsze w kontakcie z innymi osobami.

Objawy zakażenia koronawirusem

Najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem to gorączka, kaszel, katar i bóle ciała. Mniej powszechne objawy to biegunka, ból brzucha i bóle mięśni. Choroba może również powodować świszczący oddech u starszych dzieci lub osób z astmą. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Głównym sposobem wykrywania obecności koronawirusów są badania laboratoryjne z wykorzystaniem metody RT-PCR (real-time PCR). Metoda ta polega na poszukiwaniu sekwencji wirusa w próbkach w celu ustalenia, czy odpowiadają one innym znanym wirusom wywołującym podobne objawy. Metoda RT-PCR jest zwykle stosowana do wykrywania RNA, ale może być również wykorzystywana do wykrywania DNA metodą PCR.

Jak przebiega zakazenie koronawirusem?
Autor @Admin · 11-06-22